Siber Güvenlik Yaz Kampı Duyurusu

-A +A

Bilişim teknolojilerinin son yıllarda hayatın her alanına nüfuz etmesiyle birlikte güvenliğe duyulan ihtiyaç artmıştır. Bilgi teknolojileri güvenliğine olan taleple  birlikte ortaya çıkan yetişmiş siber güvenlik uzmanı açığı günümüzde bu alandaki eğitim programlarına olan gereksinimi her zamankinden daha önemli hale getirmiştir.

TÜBİTAK ve Bilgi Güvenliği Akademisi,  Türkiye’de siber güvenlik uzmanı eksikliğinin giderilmesine destek olmak ve kapasite geliştirilmesini sağlamak amacıyla üniversite öğrencilerine yönelik  “Siber Güvenlik Yaz Kampı“  düzenlemektedir. 2-8 Temmuz 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek kampta, öğrencilerimiz, 7 gün süre ile Gebze’de bulunan TÜBİTAK Türkiye Sanayi ve Sevk İdare Enstitüsü’nde konaklayacaklardır.

Kamp süresince bilişim sistemleri güvenliği konusunda teknik eğitimler verilecektir. Teknik eğitimlerin yanı sıra, kamp katılımcıları bilgi güvenliği alanında deneyim sahibi akademisyenler, kamu ve özel sektör yöneticileri ile bir araya getirilecektir. Kamp sırasında, öğrencilerimiz, siber dünyadaki tehditler, alınması gereken önlemler ve bu alandaki kariyer fırsatları konusunda bilgi sahibi olacaklardır. Aynı zamanda kamp esnasında uygulamalı eğitim amaçlı ödüllü capture-the-flag yarışmaları düzenlenecektir.

Siber Güvenlik Yaz Kampı 2012 kapsamında katılacak öğrencilere verilecek olan eğitimde işlenecek konu başlıkları ana hatları ile aşağıda sıralanmıştır.

•    Siber Güvenliğe Giriş
•    Siber Dünyada Bilgi Toplama ve Paylaşım Çalışmaları
•    Internet ve Çalışma Yapısı
•    Temel Ağ Güvenliği Bilgisi
•    Siber Savunma Sistemlerini Atlatma
•    Host/Ağ/Port Keşif Ve Tarama Araçları
•    Zafiyet Tarama ve Bulma Sistemleri
•    Exploit Çeşitleri ve Metasploit Kullanımı
•    Web Uygulama Güvenliği ve Hacking Yöntemleri
•    Son Kullanıcıya Yönelik Saldırı Çeşitleri ve Yöntemleri
•    DOS/DDOS Saldırıları ve Korunma Yöntemleri

İçerik ile ilgili olarak detaylı program ve alt konular yakında internet sayfasından açıklanacaktır.

Kampa başvuruda bulunabilmek için Türkiye’de bulunan üniversitelerin lisans veya yüksek lisans öğrencisi olmak yeterlidir.

Başvuru yapan öğrenciler arasında, temel bilgisayar bilgisini belirlemek amacıyla mini bir test ve konuya olan ilgilerini ölçmek için anket yapılacaktır. Bu anketler ve testlerin değerlendirilmesi sonucunda yaklaşık 50 kişi Siber Güvenlik Yaz Kampı’nın katılımcısı olarak belirlenecektir.

Detaylı bilgi ve başvuru içinwww.siberkamp.org 
Sorularınız içinbilgi@siberkamp.org adresine e-posta gönderebilirseniz veya (312) 468 2316 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Takvim:

14 Mayıs – 06 Haziran 2012: Katılmak isteyenlerin ön kayıtlarının alınması

07-12 Haziran 2012: Katılımcıların belirlenmesi için anket ve test uygulanması

19 Haziran 2012:  Başvuru sonuçlarının açıklanması

02-08 Temmuz 2012: Kampın gerçekleştirilmesi

Siber Güvenlik Yaz Kampı, Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan 2012 yılı Yatırım Programı’nda yer alan Kamu Bilgi Sistemleri Güvenliği Programı kapsamında gerçekleştirilmektedir.

15.05.2012