Türkiye ile Katar Bilimsel ve Teknolojik İşbirliğini Güçlendiriyor

-A +A

TÜBİTAK ile Katar Ulusal Araştırma Fonu (Qatar National Research Fund - QNRF) arasında ‘Siber Güvenlik’ alanında bir ‘Akademi-Sanayi İşbirliği’ çağrısı açılmıştır. 4 Ekim 2017 - 8 Ocak 2018 tarihleri arasında açık kalacak olan çağrı çerçevesinde büyük veri ve bulut güvenliği ile mobil cihaz ve uygulamaların siber tehditlere karşı güçlendirilmesini amaçlayan teknoloji geliştirme gibi konularda ortak projelerin desteklenmesi planlanmaktadır.

Bu kapsamda, hem çağrının duyurulması için QNRF tarafınca düzenlenen “Açılış Etkinliği”ne katılmak hem de Katar’daki muadil kuruluşlarla görüşmek üzere TÜBİTAK BİLGEM İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Sn. Orhan Muratoğlu’nun da katıldığı, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Sn. Dr. Orkun Hasekioğlu başkanlığında bir heyet 9-11 Ekim 2017 tarihlerinde Katar’daki ilgili kurum ve araştırma merkezlerine ziyaretler düzenlemiştir.

Ziyaret kapsamında Katar Ulusal Araştırma Fonu (QNRF), Katar Bilim ve Teknoloji Parkı (QSTP), Katar Üniversitesi (QU), Hamad Bin Khalifa Üniversitesi altında görev yapmakta olan Katar Biyomedikal Araştırma Enstitüsü (QBRI), Katar Bilgi İşlem Araştırma Enstitüsü (QCRI) ve Katar Çevre ve Enerji Enstitüsü (QEERI) ile görüşmeler gerçekleştirilmiş ve olası işbirliği alanları ve yöntemleri hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Çağrı ve başvurular için lütfen tıklayınız.

Fotoğraflar

20.10.2017